Obróbka tamponami w celu zapewnienia zlokalizowanej ochrony cynkowo-niklowej
Firma Electropoli, specjalista w dziedzinie obróbki powierzchniowej metali, towarzyszy firmom przemysłowym z branży motoryzacyjnej, lotniczej, a także zbrojeniowej w procesach zlokalizowanego powlekania uszkodzonych części, o dużych rozmiarach lub technicznych, poprzez nakładanie tamponem. Na czym polega obróbka tamponem? W jakich okolicznościach stosować ten sposób? Objaśnienia!
Kiedy stosować obróbkę zlokalizowaną tamponem?
Niektórych części przemysłowych nie można poddawać standardowej obróbce elektrolitycznej. Dotyczy to w szczególności części o dużych rozmiarach, zbyt ciężkich lub niemożliwych do demontażu, których nie można w całości zanurzyć w kąpieli elektrolitycznej lub które wymagają zabezpieczenia jedynie niewielkiej strefy. Dotyczy to również niektórych części uszkodzonych, których nie można demontować. Istnieje na szczęście rozwiązanie umożliwiające ich powlekanie i nadawanie im właściwości podobnych do uzyskiwanych po obróbce przez zanurzanie w kadzi. Rozwiązanie to polega na zlokalizowanym elektrolitycznym osadzie metalowym (może to być cynk, nikiel, miedź, mieszanina cynku i niklu itp.) nakładanym za pomocą tak zwanego tamponu. Dobrze wiedzieć: proces ten okazuje się skuteczny do wykonywania powłoki nowej lub naprawy części. Ponadto obróbka tamponem wymaga przygotowania naprawianej części lub strefy poprzez czyszczenie i odtłuszczanie.
Obróbka tamponem — jak to działa?
Ten sposób obróbki powierzchni polega na nasączaniu tamponu roztworem elektrolitycznym zawierającym metalowe cząstki i osadzanie ich na podłożu. W tym momencie tampon tworzy anodę, a obrabiany element katodę. Przez tampon przepływa prąd umożliwiający migrację metalowych cząstek z anody do katody, gwarantując jednolite osadzanie. Podobnie jak obróbka elektrolityczna w kadzi, nakładanie za pomocą tamponu ma zaletę polegającą na nadawaniu powierzchni:
- idealnej odporności na korozję,
- wyższej wytrzymałości,
- lepszych właściwości mechanicznych,
- pięknych wykończeń.
Obróbki elektrolityczne, malowanie przemysłowe, cynkowanie ogniowe… Niezależnie od podłoża, zamierzanego celu, ilości do obróbki firma Electropoli będzie umiała zaproponować obróbkę powierzchnią najlepiej dostosowaną do potrzeb klienta.